Ogldasz odpowiedzi wyszukane dla hasa: Sprzedaż darowizny
Temat: darowizna - koszty
Nie pomoge Ci w oszacowaniu dokladnego kosztu oplaty notarialnej. W moim przypadku to bylo 4K PLN, ale wartoc nieruchomosci jest nieco nizsza niz 200 000PLN. Teraz pozostaje kwestja podatku od darowizny. Ja od niego uciekne, poniewaz dochod ze sprzedazy darowizny (a sprzedaja ja w ciagu 45 dni) przeznacze na zakup nowego domu. To tyle co moge Ci pomoc Pozdrawiam Jakie bede musiał ponieść orientacyjne koszty w przypadku darowizny nieruchomości o wartości ok 200 000 PLN
Michał
-- Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: pozwolenie na budowe a wlasnosc gruntu ...
Hej, Kolejne pytanko - w najblizszym czasie kupowac bede dzialke, na ktorej chcia lbym postawic swoj domek. Chcialbym rowniez, zeby z tej dzialki mogli skorzy stac rodzice, ktorzy rowniez nosza sie z zamiarem budowy niewielkiego domu. I tu pojawia sie watpliwosc - wiem, ze przy ubieganiu sie o pozwolenie na bu dowe od inwestora zada sie udokumentowania prawa wlasnosci do dzialki. Chcie libysmy maksymalnie uproscic cala procedure i uniknac cedowania czesci grunt u na rzecz Rodzicow (sprzedazy, darowizny, wspolwlasnosci, etc.). W zwiazku z tym pytanie - jaki dokument Urzad Gminy uznalby za wystarczajacy w kwestii pozwolenia na budowe dla Rodzicow (czy wystarczy np. nasza, tj. wlascicieli, pisemna zgoda na wykorzystanie czesci dzialki pod ich budowe, czy moze jedna k cos wiecej ...? Innymi slowy - co ma zrobic inwestor (Rodzice), chcacy zbu dowac swoj dom na nie swoim (naszym) gruncie, oczywiscie w zgodzie z obowiaz ujacym prawem przy mozliwie najnizszych "kosztach administracyjnych" (notari alnych, wszelkich mozliwych podatkach, etc.). Z gory dziekuje za odpowiedz. Darek
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: budowanie na czyjejs dzialce
Dnia 03-07-2007 o 13:55:04 Tomek <tomek.@op.plnapisał: Witam, nie wiecie przypadkiem, czy mozna sie budowac na czyjejs dzialce? Zakladajac, dostane od wlasciciela wszelkie upowaznienia (notarialnie to trzeba zalatwic?). W najprostrzym przypadku: rodzice kupuja dzialke, a ja sie na niej buduje. Mozna tak?
teoretycznie można. wystarczy prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane, czyli np. umowa przedwstępna sprzedaży, darowizny itp. ale wcześniej skontaktuj się z zakładem energetycznym itd. bo tu może być problem.
Piotr
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: budowanie na czyjejs dzialce
PiotrB. wrote: Dnia 03-07-2007 o 13:55:04 Tomek <tomek.@op.plnapisał:
| Witam, nie wiecie przypadkiem, czy mozna sie budowac na czyjejs | dzialce? Zakladajac, dostane od wlasciciela wszelkie upowaznienia | (notarialnie to trzeba zalatwic?). W najprostrzym przypadku: rodzice | kupuja dzialke, a ja sie na niej buduje. Mozna tak? teoretycznie można. wystarczy prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane, czyli np. umowa przedwstępna sprzedaży, darowizny itp. ale wcześniej skontaktuj się z zakładem energetycznym itd. bo tu może być problem.
najprościej to umowa dzierżawy działki w formie użyczenia, nie musi mieć formy notarialnej, ważne aby w umowie pisało wprost że właściciel wyraża zgodzę na budowanie domu wraz robotami towarzyszącym, najlepiej zawrze umowę na czas nieokreślony, zagwaranmtowac sobie prawo pierwokupu, oraz określić że w przypadku wypowiedzenia umowy przez właściciela musi on pokryć koszty zbudowanych na działce nieruchomości. W gruncie rzeczy stajesz się prawie właścicielem działki, bez prawa do dalszej odsprzedaży, czy zadłużenia się na poczet tej działki. dostawcy mediów nie powinni mieć żadnych ale, a jeśli mają to niech pokażą podstawę prawną.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: rejestracja po kupnie
On Thu, 05 Feb 2004 18:17:19 +0100, J.F. <jfox_nos@poczta.onet.pl wrote: Nie musi. Możesz potem mu odsprzedac albo darowac pół auta Przy odsprzedaniu zaplacic podatek [chyba zeby nie, bo nie minelo 6 miesiecy]. Przy darowiznie - byc moze tez. Lepiej zeby od razu wpisac w umowe.
W wypadku sprzedaży/darowizny pomiędzy najbliższą rodziną niekoniecznie. W wypadku sprzedaży przed 6 miesiącami tylko od różnicy pomiędzy cena zakupu, a sprzedaży.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Jak najprosciej pozbyc sie współwłaściciela??
Szwagier gdy kupował auto w celu zniżek dogadał sie z ojcem i ten został wpisany w dowód a szwagier jest współwłaścicielem. Teraz chciałby wykreślić ojca i być jedynym właścicelem. Jak to zrobić zeby ponieść najmniejsze koszty? Darowizna?? Odkupienie? Jeśli odpkupienie to na jakich zasadach?
skoro została wspolwlascicielem druga osoba to musi byc na to jakis dokument. Logicznym jest, ze nalezy to zrobic w sposob odwrotnym. Problem moze byc, gdy nie jest powiedziane jaki jest udzial wspolwlasciciela, Poniewaz przy umowie sprzedazy/ darowizny udzialu trzeba to wycenic. MOzna przyjac 50% gdy umowa K-S byla na 2 osoby. MaPia
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Jak najprosciej pozbyc sie współwłaściciela??
W <news:d81eeg$h9c$1@news.lublin.pl "MaPia" <ma@ble.comnapisał(a): | Szwagier gdy kupował auto w celu zniżek dogadał sie z ojcem i ten | został wpisany w dowód a szwagier jest współwłaścicielem. Teraz | chciałby wykreślić ojca i być jedynym właścicelem. | Jak to zrobić zeby ponieść najmniejsze koszty? | Darowizna?? Odkupienie? Jeśli odpkupienie to na jakich zasadach?
skoro została wspolwlascicielem druga osoba to musi byc na to jakis dokument. Logicznym jest, ze nalezy to zrobic w sposob odwrotnym. Problem moze byc, gdy nie jest powiedziane jaki jest udzial wspolwlasciciela, Poniewaz przy umowie sprzedazy/ darowizny udzialu trzeba to wycenic. MOzna przyjac 50% gdy umowa K-S byla na 2 osoby.
To autko było brane prosto z salonu i nie był określony udział wsspółwłaścicieli.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Rejestracja samochodu na dwie osoby
Dzieki za odpowiedz. Ciekawi mnie ta umowa darowizny/sprzedazy. Czy chodzi o daraowizne/sprzedaz polowy samochodu? W koncu bedzie teraz dwoch wspolwlascicieli, tak wiec nie moge ani sprzedac ani w calosci podarowac tego samochodu innej osoby. Musze miec chyba niejako "pewien udzial" w tym samochodzie, prawda?
TAK zwykle robi sie to na zasadzie umowy sprzedaży/darowizny 50% wartosci samochodu w celu ustanowienia wspolwlasnosci. Przerabialem to 2 razy z ojcem. Urzedy nie robia zwykle problemow. Wazne aby te 50% bylo jak najmniejsze (podatek !!). Oczywiscie w razie sprzedazy samochodu umowe musi podpisac 2 wspolwlascicieli. Czyli nie miozesz sbyc samochodu bez zgody wspolwlasciciela.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Rejestracja samochodu na dwie osoby
Dzieki za odpowiedz. Ciekawi mnie ta umowa darowizny/sprzedazy. Czy chodzi o daraowizne/sprzedaz polowy samochodu? W koncu bedzie teraz dwoch wspolwlascicieli, tak wiec nie moge ani sprzedac ani w calosci podarowac tego samochodu innej osoby. Musze miec chyba niejako "pewien udzial" w tym samochodzie, prawda?
Nie ma zadnego obowiazku sprzedazy/darowizny polowy samochodu. Mozesz spokojnie podarowac np. 1% wartosci samochodu (moja zaprzeszla praktyka), lub 2, 5, 10, 15% itp. Tylko wtedy wpisz w umowie ile to jest ten jeden procent, bo skarbowy chce wiedziec: czyli np. 1% wartosci samochodu wartego 45 tys. zl czyli 450 zl.
M.K.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Rejestracja samochodu na dwie osoby
Witam TAK zwykle robi sie to na zasadzie umowy sprzedaży/darowizny 50% wartosci samochodu w celu ustanowienia wspolwlasnosci. Przerabialem to 2 razy z ojcem. Urzedy nie robia zwykle problemow. Wazne aby te 50% bylo jak najmniejsze (podatek !!).
Ostroznie, to jest jak w przypadku oplaty skarbowej, tzn. podatek jest naliczany od wartosci rynkowej, a nie od wartosci, ktora wpisales w umowie darowizny - czasami obie te kwoty sa rowne w ramach dopuszczalnej przez US tolerancji. Natomiast jezeli wartosc auta odbiega od cen rynkowych w wiekszym zakresie niz dopuszczalna odchylka - ten fakt musi potwierdzic rzeczoznawca (na Twoj koszt, jezeli sie pomyliles o wiecej niz AFAIR 33%).
Oczywiscie w razie sprzedazy samochodu umowe musi podpisac 2 wspolwlascicieli. Czyli nie miozesz sbyc samochodu bez zgody wspolwlasciciela.
Tylko dlaczego wiekszosc panow zwykle zapomina o podpisie zony (ustawowa wspolnota majatkowa).
PS Obecnie w I grupie (m.in. ojciec, brat) jest zwolnione z opodatkowania 9660zl otrzymane w ciagu 5 lat. Wyjatek stanowia kwoty na zakup mieszkania (i czy cos jeszcze - nie pamietam) - dodatkowe zwolnienie. - MaciejP
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: przepisanie auta..
On Tue, 5 Jul 2005 20:05:43 +0200, "kjldfslksdlks" <kjl@pe.pl wrote: jakie sa koszta i jak zalatwic...
jest auto i 2 wlasiciceli tj jedna osoba jest wspolwlascicielem........ chodzi o to ze osoba ktora jest wspolwlascicielem chce sie zrzec lub bedzie ona splacona i przestanie widniec w dowodzie jako wspolwlasciciel? jakie koszta? jak to zalatwic?
Tak samo jak sprzedaz albo darowizne. Spisuje sie umowe, wypelnia PCC-1, zglasza w Urzedzie Skarbowym i przerejestrowuje pojazd na jednego wlasciciela.Po prostu przedmiotem umowy sprzedazy/darowizny nie bedzie pojazd a jego ulamkowa czesc stanowiaca udzial we wspolwlasnosci.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: !!!! Pilne - Cyrograf Idei !!!!!
Witam Jesli sie kupi w promocji Idei Eryka 868 i podpisze dwuletni cyrograf to czy mozna potem ten cyrograf (czyli aktywacje) komus odstapic (oczywiscie doplacajac mu trooooche ;-) ) ? Jesli tak, to jak to sie robi: 1. Zwykla umowa kupna - sprzedazy, darowizny. 2. Trzeba sie udac do odpowiedniego dealera. 3. Trzeba to zalatwiac na wyzszym poziomie (u operatora). ps nie chce byc cwany po prosty podoba mi sie aparacik a tam gdzie chce uzywac komory nie ma zasiegu IDEI A moze poczekac (nie oddawac aktywacji), az ruszy IDEA 900 ..... Czy wtedy bedzie jeden abonament na obydwie czestosci? Co wowczas ze starymi abonentami IDEI 1800? Tomek
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Blokowanie IMEI a zagubiona paczka
loksim <loksim4@WON_SPAMpoczta.onet.plnapisał(a): | czy moge cos zdziaalac?
mozna 1. trzeba uzyskac w miejscu zakupu duplikat paragonu sprzedawca bedzie marudzil, ale do zrobienia 2. trzeba zglosic na policji kradziez paczki z telefonem potrzebny jest dowod zakupu, dowod nadania oraz pismo z poczty policjant bedzie marudzil, ale przyjmie 3. wszystko razem do operatora i blokujesz fona loksim
tu bym się nie zgodził, biorąc za przykład PlusGSM- w Regulaminie blokowania/odblokowywania numeru IMEI skradzionego urządzenia końcowego jest napisane. 1. Zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży urządzenia końcowego na Policję i 2. Dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem i fakturę VAT zakupu zgłaszanego urządzenia końcowego, zawierającą numer IMEI tego urządzenia, lub paragon zakupu zgłaszanego urządzenia końcowego, zawierający numer IMEI tego urządzenia, lub kartę gwarancyjną zgłaszanego urządzenia końcowego, zawierającą numer IMEI tego urządzenia, lub Umowę o Świadczenie Usług Telekomunikacyjnych lub aneks do tej umowy zawierający numer IMEI tego urządzenia, lub Umowę kupna, sprzedaży, darowizny zgłaszanego urządzenia końcowego, zawierający numer IMEI tego urządzenia lub "Formularz zgłoszenia zablokowania/odblokowania urządzenia końcowego" w przypadku prośby o odblokowanie numeru IMEI.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: A propo kradzieży
Zgodnie z http://tinyurl.com/6ykwm - Warunkiem zablokowania jest przedstawienie: 1. Zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży urządzenia końcowego na Policję i 2. Dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem i 3. fakturę VAT zakupu zgłaszanego urządzenia końcowego, zawierającą numer IMEI tego urządzenia, lub paragon zakupu zgłaszanego urządzenia końcowego, zawierający numer IMEI tego urządzenia, lub kartę gwarancyjną zgłaszanego urządzenia końcowego, zawierającą numer IMEI tego urządzenia, lub Umowę o Świadczenie Usług Telekomunikacyjnych lub aneks do tej umowy zawierający numer IMEI tego urządzenia, lub Umowę kupna, sprzedaży, darowizny zgłaszanego urządzenia końcowego, zawierający numer IMEI tego urządzenia lub "Formularz zgłoszenia zablokowania/odblokowania urządzenia końcowego" w przypadku prośby o odblokowanie numeru IMEI.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: sprzedaż darowizny przed upływem 5 lat
Witam; prosiłbym o sprawdzenie poprawności mojego rozumowania i ew. wskazówki. Mój ojciec i jego siostra byli właścicielami kilku nieruchomości po połowie w każdej. W czerwcu 2003 roku ojciec darował mi całe swoje udziały (1/2)w nieruchomościach. W lipcu 2007 podarował mi pozostałe udziały (1/2) w tychże nieruchomościach, (które z kolei dostał od swojej siostry, mojej ciotki tydzień wcześniej - taki zabieg by pozostać w I grupie podatkowej.) Zamierzam sprzedać 2 nieruchomości (działka budowlana i rekreacyjna), rozumiem za zapłacę 19% podatku dochodowego od połowy wartości uzyskanej za te nieruchomości tj te darowane w 2007? Czy istnieją jakieś możliwości niepłacenie tego podatku? - środki uzyskane ze sprzedaży zamierzam przeznaczyć w części na spłatę kredytu hipotecznego (rozbudowa domu), a w części na dokończenie rozbudowy domu. Za wszelkie posty i uwagi z góry bardzo dziękuje pozdrawiam J
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: 19% podatku od sprzedaży darowizny
W pierwszej linii zostałem współwłaścicielem mieszkania własnościowego. Przy sporzadzaniu aktu notarialnego aby nie płacic podatku podalem ze bede zamieszkiwal w tym mieszkaniu przez nastepne 5 lat od daty sprzadzenia aktu not. W miedzyczasie wyjechalem do pracy za granice i zglosielm w US NIP3, w ktorym podalem miejsce zamieszkania za granica. Dodam jeszcze, ze w przedmiotowym mieszkaniu jestem zameldowany od 1980 roku. Mam teraz pytanie: W styczniu 2009 bede mial juz zaliczone ustawowe 5 lat. Czy urzad skarbowy przy sprzedazy pobierze ode mnie podatek 19 proc. czy tez nie? druga sprawa brat, ktory dostał od mamy darowizne tak jak ja nie jest tam zameldowany od conajmniej 10 lat i zamieszkuje rowniez gdzie indziej. Jak wyglada sprawa z tym podatkiem w jego przypadku? (tak samo oczywiscie ustawowe pelne 5 lat bedzie spelnione w styczniu 2009) serdecznie dziekuje za pomoc! pozdrawiam t
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Sprzedaz darowizny przed uplywem 5 lat
Witam, prosze o porade, czy wg aktualnych przepisow ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych nieruchomosci nabyte w formie darowizny moga byc sprzedawane nawet przed uplywem 5 lat i mimo to nie placi sie podatku? Moim zdaniem wskazuje na to par. 21 ust. 1 p. 32 lit. d: "p.21.1. Wolne od podatku dochodowego są: 32) przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a: d) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny," Jak rozumiem ust. 2 tego paragrafu wskazuje jednak, ze nie mozna za te pieniadze nabyc zadnej nieruchomosci (przynajmniej przez 5 lat ze wzgledu na przedawnienie). Dziekuje
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Niemiecko-polski proces o kamienicę w Głogówku
> O ile jest mnie wiadomo to za mienie pozostawione w Polsce, przesiedlency
> w ramach rekompensaty otrzymywali SPORA wyplate po przyjezdzie do RFN.
> Skoro otrzymali pieniadze, na tamte czasy w Polsce bardzo duze, to nie
> widze racji do jakichkolwiek odszkodowan, sprzedazy, darowizny itd.
> Nie wierze ze nie otrzymali, dlatego nalezy upominajacych sie oskarzyc
> o wyludzenie.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Spadki i darowizny
Spadki i darowizny Wszystko to fajnie wygląda tylko nikt nie pisze co dalej można zrobić z darowaną
np działką. Ja sprzedałam ziemię, którą dostałam w darowiźnie od dziadków , a
urząd skarbowy po 4 latach i 10 miesiącach stwierdził, że sprzedaż darowizny to
już działalność gospodarcza i chce 40% podatku + odsetki za 5 lat . Spotkał się
ktoś z czymś takim????
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Tablice rejestracyjne dla rowerów
Tablica rejestracyjna=dowód rejestracyjny=dodatkowy pracownik w gminie (albo
10)=opłaty za wydanie=konieczność rejestracji umów sprzedaży, darowizny
rowerów=konieczność wprowadzenia numerów ramy (bo coś trzeba wpisać do dowodu
rejestracyjnego, a ramę niektórzy traktują jak zwykłą część zamienną)=.....
Potencjale problemy przy konstruowaniu przepisów:
- kto i za ile będzie nabijał numery na ramę
- czy hulajnoga to też rower
- kto będzie uwidoczniony w dowodzie rejestracyjnym (rodzice czy np dziecko)
- gdzie nalepić nalepkę z numerem rejestracyjnym (ta od prawego dolnego rogu
przednie szyby)
- ..........
Dalej twierdzicie, że rejestracja wszystkiego i wszystkich jest dobrym pomysłem??
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Rosliny chronione/ mozliwość zakupu
Sprawe reguluje Ustawa z dnia 16 października 1991 r. o ochronie
przyrody
Art. 27a. 1. W stosunku do rodzimych dziko występujących roślin
objętych ochroną gatunkową zabrania się:
1) pozyskiwania, umyślnego niszczenia lub uszkadzania,
2) umyślnego niszczenia ich siedlisk,
3) zbioru, przetrzymywania, posiadania, preparowania, przetwarzania
roślin oraz ich części,
4) dokonywania zmian stosunków wodnych, stosowania środków
chemicznych, niszczenia ściółki leśnej, gleby w pobliżu stanowisk
roślin chronionych,
5) zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży, darowizny,
6) wwożenia i wywożenia poza granicę państwa żywych, martwych,
przetworzonych, spreparowanych w całości albo ich części oraz
produktów pochodnych.
2. Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:
(...)
5) pozyskiwania roślin objętych ochroną częściową, ich części lub
produktów pochodnych, jeżeli zainteresowane podmioty uzgodniły z
wojewodą miejsca pozyskiwania, ich ilości oraz terminy,
6) przetrzymywania, zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży,
wymiany, darowizny, a także wywożenia poza granicę państwa, żywych,
martwych, przetworzonych, spreparowanych w całości albo ich części i
produktów pochodnych roślin, o których mowa w pkt 5.
Tak wiec nie jest tak, ze handlowac mozna wszystkimi roslinami.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: zachowanie ulgi z kasy mieszkaniowej
Gość portalu: Jacek napisał(a):
> moja koncepcja jest taka:
> 1. kupuje mieszkanie od siostry - realizuję kase mieszkaniową
> 2. sprzedaję/daruję mieszkanie z powrotem siostrze
> jak w takim wypadku wygląda sprawa wszelkiego rodzaju podatków (nie licze
> opłat notarialnych i innych normalnie zwiazanych z kupnem/sprzedażą
> mieszkania.
> Pozdrawiam
> Jacek
Patrz mój post powyżej. Polecam cesję.
W Twojej koncepcji poza podatkami od darowizn, opłat notarialnych, skarbowych
nie zapomnij o 10% podatku od sprzedaży/darowizny w ciągu 5 lat kalendarzowych
od zakupu. Pzdr.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: akt notarialny?
Umowa sprzedaży, darowizny itp. dotycząca nieruchomości musi być zawarta w
formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza. Po podpisaniu takiej
umowy notariusz wydaje Stronom tej umowy po jednej kopi takiego aktu
notarialnego - zwanej wypisem.
W urzędzie wymagają zatem przedstawienia takiego właśnie wypisu aktu
notarialnego,zawierającego umowę na podstawie której nabyłaś tę nieruchomość.
Natomiast jeżeli chodzi o akt własności to masz chyba na myśli odpis z księgi
wieczystej prowadzonej przez Sąd wieczystoksięgowy dla tej nieruchomości.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: sprzedaż darowizny - proszę o pomoc!!!!!!!!!
sprzedaż darowizny - proszę o pomoc!!!!!!!!! Mam pytanko.
Jestem od roku właścicielem wpółdzielczego własnosciowego prawa do
mieszkania. Jestem jedynym włascicielem tego mieszkania. Otrzymałem je z
darowizny, korzystając z ulg- tzw. I grupa podatkowa. Wartość darowizny
określona była na 73198 zł. Teraz zamierzam sprzedaż mieszkanie za 130tys i
za miesiąc kupić nowe od developera za 188tys na spółkę z dziewczyną. W akcie
notarialnym będziemy figuroważ jako równouprawnieni współwłaściciele (50%).
Jak potraktuje mnie fiskus, jeśli sprzejadę mieszkanie mieszkając tam
zaledwie rok. Jak uniknąć cofnięcia ulgi od darowizny? Jak skonstruować pismo
do US i przekonać ich (uprawdopodobnić) że zmiana mieszkania była podyktowana
zmianą warunków mieszkalnych? Co i kiedy wysłac do US. Ile i co będę musiał
zapłacić US.
Marcin<maarczak@poczta.fm>
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: sprzedać czy darować?
obojętnie.
W ustawie jest mowa o zbyciu (a więc nie rozróżnia sprzedaży, darowizny) dla
współobdarowanego, jako przypadku, ltóry nie powoduje utraty ulgi w pod.od
darowizn.
Przy sprzedaży jest to przychód zwolniony od 10% podatku.
Chyba lepiej sprzedać, bo jak siostrze podliczą te darowizny....
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Sprzedaż darowizny (mieszkanie)
Sprzedaż darowizny (mieszkanie) Witam. Tak wygląda sprawa: Rodzice chcą mi oddać jako darowiznę mieszkanie
wykupine z bonifikatą. Wiem,że niebędą wówczas musieli zwrócić bonifikaty.
Moje pytanie:Czy mogę odrazu po otrzymaniu aktu notarialnego o darowiźnie
tego mieszkania sprzedać je? Oczywiście opłacę podatek u notariusza i czy
wówczas ja przypadkiem nie zostanę obciążona zwrotem tej bonifikaty ?
Mieszkanie ma wartość 168 tys zł więc podatek i wszystkie opłaty to ok 13tys
zł. Dziękuję za zainteresowanie tą sprawą.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: rozbudowa domu a odrębna własnosc nieruchomości
Ustanowić odrębną własność lokali będzie można dopiero po przyjęciu do
użytkowania nadbudowanej części. W jednej umowie zawartej w formie aktu
notarialnego można ustanowić odrębną własność poszczególnych lokali, określić
udział przypadający właścicielom tych lokali w nieruchomości wspólnej oraz
przenieść (umowa sprzedaży/darowizny/dożywocia) własność jednego z lokali i
związanego z nim udziału w częściach wspólnych budynku i w prawie do gruntu.
Do ustanowienia odrębnej własności lokali niezbędne też będą zaświadczenia o
ich samodzielności (wydane przez organy architektoniczne) oraz rzuty (rysunki)
poszczególnych lokali. Jeżeli sąd prowadzący księgi wieczyste prowadzi te
księgi w formie elektronicznej wymagane będą także wypisy z rejestru budynków i
lokali (ewidencja gruntów i budynków w powiecie).
Pozdrawiam
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Darowizna działki i sprzedaż jej na zakup mieszkan
Darowizna działki i sprzedaż jej na zakup mieszkan Witam wszystkich,jako nowy forumowicz.
Mam pytanie dotyczące darowizny działki i sprzedaży jej na cele mieszkaniowe.
Matka moja zamierza podarować mi działkę, abym mógł ją sprzedać celem
zakupu własnego mieszkania. Nie jestem właścicielem żadnego mieszkania tak
więc zakupione mieszkanie byłoby moją pierwszą nieruchomością.(co podobno
zwalnia od podatku):)
Słyszałem o ograniczeniach sprzedaży darowizny do 5 lat (podatek od
nieruchomości).
Jak powinniśmy postąpić, aby jak najkorzystniej przeprowadzić zamianę działki
matki na moje pierwsze mieszkanie tak aby nie ponieść nadmiernych opłat?
Pozdrawiam, Jan
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Podatek dochodowy - sprzedaż przed upływem 5 lat
marekjem napisał:
> Witam,
> Sprzedaje (przed upływem 5 lat)mieszkanie "A" które kupiłem będąc kawelerem,
> teraz jestem żonaty. Nowe mieszkanie "B" dwa razy droższe kupujemy współnie z
> żoną w całości na kredyt. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania "A" chcemy
> przeznaczyć na wykończenie nowego lokum i resztę pieniędzy zainwetować.
Mam identyczną sytuację. Ciekawa jestem jak Pan końcowo postąpił. Również chce
wziąć kredyt hipoteczny z przeznaczeniem na mieszkanie a środki ze sprzedaży
darowizny przeznaczyć na wykończenie. Jest to szansa na tani kredyt więc szkoda
byłoby nie skorzystać. Na zakup mieszkania mam środki własne + częściowo
pokryję koszty sprzedając "darowane mieszkanie".Końcowo tak jakby 70% kwoty za
mieszkanie darowane trafiło na zakup nowego. A pozostałe 30% pochodziło z
kredytu. A więc 30% ze starego zostaje na remonty....... Oj nie wiem czy ktoś
mnie zrozumie, tak zawile napisałam :)))
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Ile mam czasu po sprzedaży darowizny?
Ile mam czasu po sprzedaży darowizny? Jeśli sprzedam mieszkanie przekazane w darowiźnie przed upływem 5
lat to mam 6 miesięcy na kolejny zakup aby nie płacić podatku od
spadków i darowizn. Problem polega na tym, że za część pieniędzy z
mieszkania kupię działkę a za drugą część chcę budować dom. Ile mam
czasu na zrealizowanie tego??? Czy mogę kupić działkę w przeciągu
tych 6 miesięcy a z budową poczekać np. rok?
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: sprzedaz darowizny
sprzedaz darowizny Witam,
ja z mężem oraz moją mamą jesteśmy inwestorami budowy domu. Aby uzyskać kredyt
w banku jako wkład własny wykazaliśmy mieszkanie mojej mamy. Dodam że
kredytobiorcami jestem ja z mężem. Zostaliśmy poinformowani w banku że
mieszkanie musiałoby być darowizną. Mieszkanie to zamierzamy sprzedać aby
zakupić materiały budowlane. Jak jest z podatkiem 19%?? Będziemy musieli go
zapłacić?
Proszę o radę.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Podatek od sprzedaży darowizny
Podatek od sprzedaży darowizny Witam,
W tym roku zamierzam sprzedać część ziemi przekazanej jako darowizna. Nie
minęło jeszcze 5 lat ponieważ akt został podpisany w 2007 r. Jaki podatek
muszę odprowadzić do US? Kiedy? Odrazu po sprzedaży muszę zgłosić sprzedaż?
Jaka jest cała procedura?
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: podatek od sprzedaży darowizny - ile?
podatek od sprzedaży darowizny - ile? witam,
w kwietniu 2007 roku otrzymałam w drodze darowizny dom. W tym domu jestem
zameldowana od urodzenia. Teraz chciałabym sprzedać tą nieruchomość. Pojawia
się jednak problem podatku od sprzedaży:
- czy podatek 19% wyliczany jest od różnicy pomiędzy wartością sprzedawanej
nieruchomości a wartością darowizny (pomijam kwestię poniesienia nakładów na
wzrost wartosci) czy może liczony tylko od wartości sprzedaży?
- czy to, ze jestem tam zameldowana od ponad 30 lat spowoduje, iż uznają mi
12-miesieczny okres zameldowania zwalniający z podatku
Czy ktoś z Was zetknął się z takim problemem? Nie ukrywam, iż z pewnych
względów zależy mi na szybkiej sprzedaży. Będę wdzięczna za jakiekolwiek
podpowiedzi..
pozdrawiam,
e.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Jaki jest podatek od sprzedaży mieszkania?
Czy przez cele mieszkaniowe można rozumieć także wykończenie mieszkania
zakupionego na rynku pierwotnym?
Moja sytuacja jest nieco inna gdyz sprzedaję mieszkanie, które otrzymałam w
darowiźnie. Wg przepisów aby uniknąć podatku mam zakupić mieszkanie w ciągu 6 m-
cy od sprzedaży(spisania aktu notarialnego).Rozumiem ze w kilka dni, nie wiem
ile???? muszę zgłosić to do US. Czy całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży darowanego
mieszkania muszę przeznaczyć na zakup czy też może to być część na zakup a
część na wykończenie? Mieszkanie nowe jest drozsze niż darowane. Kilka rat na
nowe M mam już zapłacone ze środków własnych już przed sprzedażą
darowizny .Chcę też wziąć kredyt hipoteczny na pozostałe raty, a środki ze
sprzedaży darowizny przeznaczyć w części na raty a częściowo na wykończenie.
Byłoby to dla mnie korzystniejsze ze wzgl.na kredyt.
Mam nadzieję że ktoś mnie zrozumiał. Zawile napisałam:)).
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: zachowek a sprzedaż darowizny
zachowek a sprzedaż darowizny Dostałem 2 lata temu od mojego ojca mieszkanie. Najpierw go oddłużyłem w
spółdzielni, wykupiłem a w zamian za to przepisał mieszkanie mi. Obecnie mam
z żoną z tego powodu same kłopoty rodzinne. Czy jeśli sprzedamy darowane
mieszkanie to jakich konsekwencji możemy się spodziewać, czy ojciec po
sprzedaży przez nas tego mieszkania będzie mógł się o niego ubiegać w drodze
odwołania darowizny i co wówczas (po sprzedaniu tej darowizny) z zachowkiem
dla mojego rodzeństwa? Bardzo proszę o pilną odpowiedź. Może ktoś miał
podobną sytuację?
Zmartwiony.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Podział spadku przed sprawą sądową
najpierw musi odbyć się rozprawa w sądzie zakończona postanowieniem o
stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłej przez osoby takie a takie i w jakich
częściach
na podstawie tego postanowienia spadkobierca,który przyjął spadek lub udział w
spadku może zbyć spadek w całości lub w części
-umowa sprzedaży,darowizny lub inna umowa przenosi spadek na nabywcę
jest jeszcze jedna możliwość,że jeden ze spadkobierców może odrzucić spadek
-nabywca spadku wstępuje w prawa i obowiazki spadkobiercy
-zbywca może żądać od nabywcy zwrotu wydatków i nakładów poczynionych na spadek
-umowa zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: sprzedaz mieszkania - kupno nowego (podatek itp.)
Jeżeli nabyłaś to mieszkanie 8 lat temu - możesz spać spokojnie, nie ma podatku.
Meldunek nie ma tu znaczenia, liczy się data aktu notarialnego umowy sprzedaży,
darowizny czy przydziału wpłasnościowego ze spółdzielni. Gdyby kupno miało
miejsce do 5 lat kalendarzowych wstecz (czyli od 2002 r. wzwyż) to łapałby Cię
tzw. zryczałtowany podatek dochodowy 10%, choć i tak byś go nie płaciła skoro
środki uzyskane ze sprzedaży w całości chcesz wydać na kupno nowego mieszkania.
Przepisy zmieniły się w tym roku, kto kupił mieszkanie po 1 stycznia 2007 i je
sprzedaje - płaci 19% podatku dochodowego od uzyskanego dochodu ze sprzedaży
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: "sprzedaż" ( ?) darowizny
"sprzedaż" ( ?) darowizny W tym roku po śmierci rodzica rodzeństwo (brak innych spadkobierców)otrzymało
w spadku mieszkanie spółdzielcze własnościowe(bez księgi wieczystej).
Rodzeństwo (nie było zameldowane w lokalu)chce przekazać (darowizna) swoje
"udziały" w spadku na rzecz jednego spadkobiercy (który wystąpi o uzyskanie
członkostwa w spółdzielni), który z kolei chce im darować pewne kwoty
pieniężne. Czy jest możliwa taka "operacja", która nie będzie powodowała
konieczności zapłaty podatku (19%), a wszystkie strony będą
usatysfakcjonowane? Jak to przeprowadzić? Przed sądem czy przed notariuszem?
Co w tym przypadku złożyć w Urzędzie Skarbowym?
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: wysokość taksy notarialnej
wysokość taksy notarialnej Witam, mam następujące pytania, dotyczące taksy notarialnej oraz opłat
sądowych pobieranych przez notariuszy:
1) umowa o przeniesienie prawa własności domu jednorodzinnego wraz z prawem do
działek (dot. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej) -
wysokość taksy notarialnej od zawarcia umowy zbycia OK, ale konieczne będzie
założenie księgi wieczystej i wpis właściciela, czynności tych powinien
dokonać notariusz (art. 92 ust 4 prawa o notariacie), jakie pobierze opłaty?
standardowo 60 zł od założenia i 200 zł od wpisu pr. własności, czy dodatkowo
będzie taksa notarialna od sporządzenia wniosku o założenie księgi wieczystej
i wpis prawa własności? jeśli tak, proszę o wskazanie podstawy prawnej.
2) ustanowienie służebności osobistej (służebności mieszkania) - sytuacja jest
o tyle specyficzna, że ustanowienie służebności nastąpi w oderwaniu od umowy
zbycia nieruchomości (zwykle ustanowienie służebności towarzyszy umowie
sprzedaży, darowizny, itd.), tutaj będzie to odrębna umowa, jaka będzie
wysokość taksy notarialnej? wiadomo, że oświadczenie właściciela musi przybrać
formę aktu notarialnego... nie potrafię się doszukać w rozp. Min. Spr.
za odp. z góry serdecznie dziękuję, jeśli mógłbym prosić o odp. na maila
grochu@civ.pl to w ogóle będę zobowiązany ;) pozdr.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Po jakim czasie sprzedaż darowizny?Prosze o pomoc
Po jakim czasie sprzedaż darowizny?Prosze o pomoc Witam.
Mam pytanie.Mój tata dostaje ze spółdzielni działke budowlaną(1100m),którą chce mi przepisać jako darowizne.Po jakim czasie mogłabym sprzedać taka działkę.Oraz czy zapłacimy przy przepisaniu na mnie jakis podatek od darowizny?
Dziekuje z góry za odpowiedż.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: O sprzedaży darowizny jeszcze raz.
O sprzedaży darowizny jeszcze raz. Witam,
proszę o pomoc w rozstrzygnięciu pewnej kwestii - jestem zameldowana
w mieszkaniu moich rodziców od marca 2004. Teraz rodzice zamierzają
przekazać mi to mieszkanie darowizną. Ja jednak będę zmuszona
sprzedać je możliwie szybko. Czy od sprzedaży mieszkania przed
upływem pięciu lat od darowizny zapłacę podatek?
Dziękuję za pomoc.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: zakup działki rekreacyjnej
Do umowy należy zgromadzić dokumenty:
1/ podstawę nabycia działki przez Sprzedającego (umowa sprzedaży, darowizny,
postanowienie spadkowe albo inne)
2/ odpis księgi wieczystej, jeśli działka jest nią objęta
3/ wypis rejestru gruntów
4/ wypis z planu zagospodarowania przestrzennego
5/ dane z dowodów osobistych stron umowy + Nipy
Nie opisuje Pan stanu prawnego nieruchomości, a od tego zależy jakie dokumenty
będą jeszcze potrzebne oprócz wyżej wymienionych.
Od kwoty 15.000 zł taksa notarialna wyniesie 410 zł + 22 % VAT, wniosek
wieczystoksięgowy 200 zł, jeśli trzeba odłączyć działkę z księgi wieczystej i
założyć nową księgę – opłata sądowa 260 zł, 2% podatku pcc 300 zł . Wypisy aktu
w zależności od ilości stron – strona 7,32 zł brutto.
Przeważnie koszty aktu ponosi kupujący, a rola sprzedającego jest dostarczyć
oryginały dokumentów do notariusza odpowiednio wcześnie, by móc na ich podstawie
sporządzić umowę.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Należności za sprzedaż strychu
zarzadca napisał:
Z wynajęciem albo dzierżawą nie widzę zadnego problemu.
Natomiast sprzedaż loalu powstałego w wyniku przebudowy chyba nie może zostać
dokonana na rzecz wspólnoty, o czym pisał Ekspert w poradniku. Mam nadzieję,że
praktycy przedstawią przynajmniej w pkt kilka czynności, które należy wykonac
aby sprzedać taki lokal. Będe miło zaskoczony, jeżeli Espert tez cos powie
więcej na ten temat.
> SJ
wk:
No więc będzie Pan zaskoczony, choć nie wiem czy miło (mile ?).
W ustawie o własności lokali nie ma definicji wspólnoty mieszkaniowej.
Wprawdzie wiemy, kto "tworzy" wspólnotę (art.6) - ale nie wiemy, co to JEST
wspólnota (a właśnie na tym polegałaby definicja).
Można twierdzić, że wspólnota to ogół właścicieli lokali. MOżna RÓWNIE DOBRZE
twierdzić, że wspólnota to odrębny podmiot prawny, majątkowy i gospodarczy,
utworzony przez właścicieli.
Ale TO NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA dla sprawy zbycia lokalu.
Właściciel lokalu wyodrębnionego z nieruchomości wspólnej - czy jest nim ogół
włascicieli lokali, czy odrębny podmiot-wspólnota - ma prawo zbycia (sprzedaży,
darowizny) tego lokalu, i nikt nie może tego prawa zakwestionować. Por. art.140
Kodeksu cywilnego.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Należności za sprzedaż strychu
zarzadca napisał:
Z wynajęciem albo dzierżawą nie widzę zadnego problemu.
Natomiast sprzedaż loalu powstałego w wyniku przebudowy chyba nie może zostać
dokonana na rzecz wspólnoty, o czym pisał Ekspert w poradniku. Mam nadzieję,że
praktycy przedstawią przynajmniej w pkt kilka czynności, które należy wykonac
aby sprzedać taki lokal. Będe miło zaskoczony, jeżeli Espert tez cos powie
więcej na ten temat.
> SJ
wk:
No więc będzie Pan zaskoczony, choć nie wiem czy miło (mile ?).
W ustawie o własności lokali nie ma definicji wspólnoty mieszkaniowej.
Wprawdzie wiemy, kto "tworzy" wspólnotę (art.6) - ale nie wiemy, co to JEST
wspólnota (a właśnie na tym polegałaby definicja).
Można twierdzić, że wspólnota to ogół właścicieli lokali. MOżna RÓWNIE DOBRZE
twierdzić, że wspólnota to odrębny podmiot prawny, majątkowy i gospodarczy,
utworzony przez właścicieli.
Ale TO NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA dla sprawy własności i zbycia lokalu
wyodrębnionego z nieruchomości wspólnej. Wspólnota, bez względu na to, jak ją
definiujemy, może być właścicielem tego lokalu. A właściciel - czy jest nim
ogół właścicieli lokali, czy odrębny podmiot-wspólnota - ma prawo zbycia
(sprzedaży, darowizny) tego, co do niego należy, i nikt nie może tego prawa
zakwestionować. Por. art.140 Kodeksu cywilnego.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: pełnomocnictwo działa wstecz!!!!!!!!!!!
art.198 K.c. mieszkanie.i.wspolnota napisał:
> kaja99 napisała:
>
> tak ściśle rzecz ujmując to przy duzych wspólnotach regulacje są
> > według uwl, a nie współwłasności w kc.,
>
> Przy dużych wspólnotach tak, ale przy współwłasności lokalu nie.
> Tutaj obowiązuje Kodeks cywilny, czyli jednomyślność właścicieli.
A "samodzielne rozporządzanie" udziałem oznacza swobodę zbycia udziału -
sprzedaży, darowizny, spadku - może coś jeszcze (niechaj uzupełnią prawnicy)
ale na pewno nie samodzielne korzystanie ze swojej cząstki głosu; gdyby tak
było, to - konsekwentnie - współwłaściciel mógłby samodzielnie
zarządzać "swoją" cząstką powierzchni lokalu, np. przedpokojem lub klozetem.
(Nie wymyśliłem tego, wcześniej było już w "Kiepskich").
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: pełnomocnictwo działa wstecz!!!!!!!!!!!
I tak w praktyce jest: współwłaściciel jest zobowiązany do ponoszenia kosztów i
ma prawo do czerpania pożytków proporcjonalnie do swojego udziału w części
wspólnej (chyba, że odrębna umowa stanowi inaczej).
Jeśli ma obowiązki, to powinien mieć prawo głosu proporcjonalne do udziału.
Ale najbezpieczniej uczynić takie zapisy w statutach wspólnot (bo po cóż innego
byłby statut, niż dla uściślenia regulacji ustawowych).
JaC
> A "samodzielne rozporządzanie" udziałem oznacza swobodę zbycia udziału -
sprzedaży, darowizny, spadku - może coś jeszcze (niechaj uzupełnią prawnicy)
ale na pewno nie samodzielne korzystanie ze swojej cząstki głosu; gdyby tak
było, to - konsekwentnie - współwłaściciel mógłby samodzielnie
zarządzać "swoją" cząstką powierzchni lokalu, np. przedpokojem lub klozetem.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: adaptacja strychu
drill4 napisał:
> Czy mógłby Pan bardziej precyzyjnie opisać tą drogę mniej formalną? Jeden z
> naszych właścicieli chce zaadoptować część strychu na pokoik i nie bardzo
wiem
> jak mu pomóc aby nie wydał majątku na urzędników. Czy nadal będzie potrzebna
> zgoda inspektora nadzoru budowlanego?
1. powiatowy nadzór architektoniczny wydaje zaświadczenie o przydatności tego
pomieszczenia na cele mieszkalne ; wniosek , szkic z wymiarami + zdjęcie ;
2. zawieracie umowę quod usum ( pomiędzy wspólnotą a chętnym ) , poprzedzoną
stosowną uchwałą wspólnoty o mniej więcej takiej treści : będziesz miał ten
kawałek częsci wspólnych do użytkowania na wyłaczność ; będziesz wpłacał ( to
będzie pożytkiem wspólnoty ) taką to a taką kwotę np. miesięcznie na konto
wspólnoty ; jednorazowo , przed przystąpieniem do prac adaptacyjnych ,
zapłacisz wspólnocie taką to a taką kwotę ( też pożytek ) ; będziesz miał to
nabyte prawo odsprzedać wyłacznie nabywcy twojego mieszkania - w wypadku jego
sprzedaży ( darowizny , etc... ) ; będziesz uzywał tego pomieszczenia wyłacznie
na cele mieszkalne ; zapewnisz wspólnocoe każdorazowy dostęp do tego
pomieszczenia w wypadku konieczności wykonywania konserwacji , napraw bądź
remontu części wspólnych ; koszty jakichkolwiek konserwacji , napraw lub
remontów w obrębie tego pomieszczenia pokryjesz wew własnym zakresie ;
i po balu ( nie ma zmiany udziałów , notariuszy , etc... ) ;
powodzenia ; sami przygotujcie umowę
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: samodzielny lokal mieszkalny - adaptacja
dodam jeszcze fragment pewnej opinii :
Abramowicz Łukasz Przegląd Sądowy 1999/7-8/33 artykuł
Sytuacja prawna odrębnej własności lokalu przed wpisem do księgi wieczystej.
Tezy publikacji :
3.
Wpisu do księgi wieczystej nie traktuje się [...] jako warunku w rozumieniu
art. 89 k.c. Źródłem warunku (art. 89 k.c.) może być czynność prawna, której
strony mogą uzależnić powstanie określonych skutków prawnych od zdarzenia
przyszłego i niepewnego. Wpis jest zdarzeniem przyszłym i niepewnym, ale
źródłem tego "warunku" jest ustawa. Jest to warunek prawny, do którego nie
można stosować przepisów o warunkach z art. 89 k.c. i następnych. Zatem do
sprzedaży (darowizny, zamiany itp.) lokalu przed wpisem do księgi wieczystej
nie znajdzie zastosowania art. 157 § 1 k.c., który zakazuje przenoszenia
własności nieruchomości pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: rozwód - podział majątku
plutoniczna napisała:
> wspólnym.
A dlaczego?? pieniądze pochodzące ze sprzedaży darowizny również stanowią
majątek odrębny, choć naturalnie najlepiej to od razu zapisać w akcie
notarialnym. Jednak i bez tego da się tę sprawę wygrać, choć zapewne będzie to
bardziej czasochłonne.
www.poradaprawna.pl/index_pytania.php?co=pozycja&id=3625
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: handel w szpitalu
Jeżeli to nie jest sprzęt DAROWANY, to nie widzę w tym nic złego. Naganna i
chyba karalna byłaby sprzedaż DAROWIZNY. Czy samochód
specjalny –karetka sanitarna marki MERCEDEZ –BENZ 310 DKA rok produkcji
1993,centrala telefoniczna Panasonic nie była aby darowizna? Oto jest pytanie?
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Droga jromanow
Jak widzisz drogi nonstopie (dziekuje za gratisy z IC PKP, dotarly)
wzmiankowany przez ciebie cytat niesie nam nastepujace dane:
- posiada, jest wlascicielem sredniego wyksztalcenia[1] nabytego w ramach
transakcji kupna-sprzedazy, darowizny, spadku.
-wyrazenie 'srednie wyksztalcenie' to element gwary ziomalskiej, ktorego
znaczenia nie jestem w stanie rozszyfrowac.
Z wyrazami (nienadajacymi sie do druku),
Mors
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: @@## wracamy do pogańskich źródeł
Pojęcie własności prywatnej, a o taką tu chodzi ma wiele atrybutów. Jednym z
nich jest prawo do dysponowania własnością w dowolny sposób(*), w tym prawo do
sprzedaży, darowizny czy innej formy przekazania swojej własności innemu
podmiotowi. Jan Paweł II takiej możliwości nie miał. Nie mógł ani sprzedać, ani
przekazać żadnego z podanych przez Ciebie dóbr innemu podmiotowi. Dlaczego? Bo
nie był ich właścicielem. Nie dysponował zresztą żadnym majątkiem, o czym pisał
Brum. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że z punktu widzenia prawa, był
nędzarzem pośród głów państw. Paradoksalne? Tak, ale prawdziwe.
(*)W dowolny sposób, nie naruszający jednak obowiązującego prawa.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: darowizna nieruchmości z zajętą hipoteką
ziemia lub działka budowlana to tez nieruchomość..szukałam przy
podobnej sytuacji i nie znalazłam mozliwości sprzedazy darowizny
działki budowlanej lub ziemi przed upływem 5 lat bez konieczności
zapłacenia podatku. W przypadku mieszkania lub domu jest mozliwość
jego sprzedazy bez podatku jeżeli obdarowqany przez rok jest
zameldowany w danej nieruchomości..co do działki musisz poradzić sie
prawnika lub może ktoś zna jakis sposób..
kredyt pod zastaw "nieruchomości (w tym działkę) możesz wziąść kiedy
wcześniej ustanowione zabezpieczenie na hipotece zostanie wyparte
przez "hipoteke bankową", czyli może byc tylko jedno zabezpieczenie
ustanowione na hipotece..jednak zanim nie spłacisz obciążenia nie
możesz sprzedać nieruchomości(działki) bez zgody banku i to z
założeniem, ze srodki ze sprzedazy pokryją zadłuzenie lub nabywca
przejmie Twoje zobowiazanie wobec banku..sprawdź jaka jest możliwość
podziału darowanej działki i pokrycie zobowiazania ze sprzedazy jej
części..inną rzeczą jest, że w podobnych przypadkach (znam taki ale
w przypadku spadku) jest mozliwośc zawarcia ugody z wierzycielem i
spłacenia zadłuzenia w ratach, które nie powoduja nadmiernego
obciążenia dla nowego własciciela
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: darowizna nieruchmości z zajętą hipoteką
babcia47 napisała:
> (...) nie znalazłam mozliwości sprzedazy darowizny
> działki budowlanej lub ziemi przed upływem 5 lat bez konieczności
> zapłacenia podatku
no to kaplica
a jaka jest wysokość tego podatku ?
i oczywiście po raz kolejny dziękuję
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Darowizna???
zdaje się są to dwie odrębne kwestie - podatek od sprzedaży/darowizny to jedno,
ale obiło mi się o uszy, że jeśli osoba wykupująca na zasadach bonifikaty
sprzeda to mieszkanie przed określonym czasem będzie musiała dopłacić różnicę
pomiędzy ceną rynkową a ceną nabycia z uwzględnieniem bonifikaty. I nie ma to
nic wspólnego z podatkiem, a z zasadami korzystania z preferencyjnych zasad
przy wykupie.
być może w tej materii też były zmiany, być może jest to kwestia przepisów w
danej spółdzielni, więc lepiej to sprawdzić lokalnie - i w spółdzielni i w
urzędzie skarbowym.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: rodzinna ...hm, sprawiedliwość?
Ustanowienie współwłasności Można mieszkanie uczynić wspólną własnością. W tym celu małżonek, który jest
właścicielem może:
- odsprzedać drugiemu udział w nieruchomości - trzeba wówczas zawrzeć umowę
kupna-sprzedaży,
- dokonać na rzecz małżonka darowizny udziału w nieruchomości, czyli zawrzeć
umowę darowizny,
- przenieść własność nieruchomości (lub udział w niej) z majątku odrębnego do
majątku wspólnego przez rozszerzenie wspólności ustawowej. W tym celu
małżonkowie powinni zawrzeć umowę intercyzy. W ten sposób bowiem nie tylko można
wyłączyć wspólność ustawową, lecz także ją rozszerzyć. Umowa intercyzy może być
zawarta zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania małżeństwa.
Uwaga! Umowy kupna-sprzedaży, darowizny oraz intercyzy muszą być zawarte przed
notariuszem, inaczej będą nieważne.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: oo od offfica.pl|ux.pl
| - na plycie instalacyjnej jest dodatkowo Mozilla, czcionki, szablony, | kexi (do bazy danych) Ale Mozilla nie jest chyba zintegrowana z pakietem. Kexi... cóż po Twoich słowach wygląda na to, że moje wrażenia nie są odosobnione. Czcionki - jeśli komuś brak (z ilu czcionek w pracy biurowej korzystamy?) - też można ściągnąć z sieci (i to całkiem ładne, a nadto działają dokładnie tak samo pod win i linux). Natomiast możesz cokolwiek powiedzieć o szblonach? Jakie są? Czego dotyczą? Pozdr. - PB
Oczywiście, że Mozilla nie jest zintegrowana z Kexi, chodziło tylko o wyszczególnienie tego co mieści się na CD. Jeśli chodzi o szablony to mamy do dyspozycji kilka grup: - Domyślne ( nie ma w niej nic) - Faktury (kilka wzorów faktur w calcu) - Kadrowe(np. karta wynagrodzeń pracownika w calcu i we writerze np. kwestionariusz osobowy, Pit2, umowa o pracę, świadectwo pracy i kilka innych) - Korespondencja (przykłady faxów we writerze) - Magazyn (tu znowu faktury w calcu, cennik, polecenie przelewu, PZ, WZ itp.) - Prezentacje (przykłady prezentacji) - Różne (Dowód wpłaty, wypłaty, polecenie księgowania, wniosek o zaliczkę itd. w calcu) - Szkolne (pomocnik ucznia 1 i 2, zestawienie ocen na wywiadówkę - calc) - Tła prezentacji - Umowy (umowa kupna-sprzedaży, darowizny, zlecenie itp.- writer + umowa-zlecenia - calc) - Życiorysy (kilka przykładów we writerze)
i to by było na tyle.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: odstąpienie firmie aplikacji napisanej w delphi
kali napisał(a): Rzeczywiście tutaj opcja licencji jako free jest mi na rękę. Nie mam doświadczenia jednak i w tej sferze. Czy taką licencję piszę sam, wedle swojego uznania (czyt. wzoruj się na innych aplikacjach free). Czy wystarczy, że dołączę odpowiedni tekst licencji do stworzonego programu, aby był on free? Jak to ma wyglądać? Czy wymaga może taki zabiego jakiegoś zgłoszenia, rejestracji itd... ? podkreślam tu, iż
Program jesli posiada dolaczona licencje freeware jest takim programem. Dolaczyc mozna jako dodatkowy plik lub jako tekst pojawiajacy sie przy instalacji, badz w pomocy programu. Niczego rejestrowac i zglaszac nie potrzeba.
środowisko delphi zakupiłem na siebie jako osobę prywatną (cały czas obawiam się o wykorzysytwanie tego programu w firmie, gdzie jestem zatrudniony). Podkreślam, że nie chodzi mi tu o względy
Jesli byl zakupiony legalnie i nie jest to wersja EDU lub z licencja niekomercyjna to mozesz robic z napisanymi w tym programami co sie Tobie podoba.
Co do sugestii placenia podatku od darmowki, to nie jest tak. US dawno temu czepial sie sprzedawcow/instalatorow linuksa i openoffice'a o zaplacenie VATu od sprzedazy/darowizny. Smieszne jest to, ze VAT wyliczal na podstawie cen produktow M$. Decyzje te oczywiscie zostaly zaskarzone i z tego co pamietam zostaly anulowane i od tego czasu US juz tak nie kombinuje. Zreszta chodzilo to o osoby ktore sprzedawaly komputery z tym systemem i oprogramowaniem, a nie o sytuacje gdy ktos udostepnia do publicznego uzytku oprogramowanie na licencji freeware. pozdrawiam, Przemek O.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Nowe przepisy celne (długie)
Oto artykuł z dzisiejszej Rzeczpospolitej pod nazwą "Cena do weryfikacji" "Polscy diagnostycy zbadają stan techniczny sprowadzanych z zagranicy aut. Ich zaświadczenia pozwoli na ocenę, czy deklarowana przez importera wartość odpowiada cenom rynkowym. W najblizszą sobotę, 24 marca, wchodzą dwa znowelizowane 12 i 15 marca rozporządzenia ministra finansów dotyczące przywozu do Polski używanych aut (Dz. U. nr 17, poz. 197 i 198). Takie auto musi przede wszystkim o własnych siłach pokonać granicę. Następnie importer zgłasza samochód do odprawy celnej; tu celnik zmienia formę z dotychczasowej "zgłoszenia do wprowadzenia na polski obszar celny" na procedurę "tranzytu", która teraz wynosi 7 dni. Następnie ten sam celnik wyznacza importerowi czas i miejsce do przeprowadzenia badania diagnostycznego pojazdu. Importer wraca stamtąd z dokumentem, w którym diagnosta ocenił stan techniczny pojazdu. Celnik znając markę samochodu, rocznik i wspomnianą ocenę specjalisty, decyduje, czy deklarowana przez importera wartość jest WIARYGODNA. Jeśli tak - od jej wyskości naliczane są wszystki opłaty celne. Jeśli nie celnik przekazuje sprawę dyrektorowi konkretnego urzędu celnego. Ten zaś na podstawie wartości rynkowej auta może podwyższyć cenę podawaną przez importera. Każdy z importerów musi od soboty okazać na granicy następujące dokumenty: - dowód wartości celnej (np. umowa sprzedaży ,darowizny) - oryginał zagranicznego dok. rejestracyjnego pojazdu lub - zaświadczenia o wyrejestrowaniu, lub - inny dokument urzędowy kraju wysyłki, jeżeli był samochód wcześniej rejestrowany (np. świadectwo pochodzenia), - metrykę samochodową, w której znajdują się informacje na temat pierwszego i kolejnych właścicieli, napraw itd., - zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego wykonanego przez uprawnionego diagnostę w Polsce." jakieś opinie hehe.....:-)))) Tak, tak ............... "celnik wyznacza importerowi czas i miejsce do przeprowadzenia badania diagnostycznego pojazdu" lub tego typu "Celnik znając markę samochodu, rocznik i wspomnianą ocenę specjalisty, decyduje, czy deklarowana przez importera wartość jest WIARYGODNA" .......... k......wa w tym kraju sam rząd stwarza sytuacje do korupcji i łapownictwa. Jak tu ma być dobrze........eh szkoda słów. luk
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: darowizna dzialki nazeczonemu a podatek
Jakaś umowa przyrzeczenia - koniecznie notarialnie. Sprzedaży, darowizny, nieodpłatnego/odpłatnego przeniesienia częsci udziałow we własności... JaC ----- a jakies inne opcje?
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Kurs prawa jazdy to koszt uzyskania przychodu?
On Thu, 21 Aug 2008, cef wrote: Użytkownik wrote:
| Jak to więc jest? | Rozumiem ze po zakonczeniu DG prawo jazdy zasili remanent | koncowy :) ? Remanent może niekoniecznie, w końcu to nie towar,
Przyznam że tu leży najmocniejszy "hak" całej konstrukcji. Prawo jazdy to zdecydowanie "wartość niematerialna i prawna", prawda? A dla VAT takie cóś jest "usługą w rozumieniu VAT", prawda? ale dlaczego Marcin nie rozszerzy swojego katalogu kosztów już teraz. Przecież zanim zrobi ten kurs ma niepowtarzalną szansę zwiększyć koszty działalności poprzez umieszczenie tam wielu innych niedostrzeganych dotąd przez siebie pozycji. Sam sugerujesz Marcinie, że mógłbyś na piechotę zamiast autem. Więc może na początek buty: te jesienne i na zimę,
Skoro szermujemy w ten sposób, to w drugą stronę też: art.23.1.49 dotyczy RZECZOWYCH składników majątku :), prawda?:
Jeśli da się rozsądnie udowodnić, że np. do prowadzenia DG potrzebny jest komp z komercyjnym systemem operacyjnym, to: - przy zakupie od kompa i OSa odliczamy VAT - komp amortyzujemy lub zaliczamy do wyposażenia (i idzie w koszty), OS amortyzujemy lub idzie w koszty W razie "przekazania na potrzeby osobiste", jednak BEZ ZBYCIA (sprzedaży, darowizny) składników majątku w DG odpowiednio: - dla ST dochodowo nie robimy nic - dla wyposażenia na podstawie art.23.1.49 "wylatuje z kosztów" czyli rośnie podstawa opodatkowania dochodowym - w tak dla ST jak i wyposażenia *zwracamy odliczony VAT*! ...ALE... - dla WNiP nie robimy NIC! Jest w powyższym jakiś błąd? :) Trzeba wyraźnie zastrzec: to działa W OBIE STRONY. Jak ktoś ma kompa kupionego przed rozpoczęciem DG, to może spokojnie poddać go amortyzacji. Jak ma OS kupiony przed rozpoczęciem DG, to windows z nim (podatkowo) zrobi ;), ani w koszty ani w amortyzację toto nie da się wpuścić, przepadło. co to jest wg organów skarbowych: zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika i jak blisko tej definicji jest kurs prawa jazdy.
Ano tu przyznam że można się spierać. W tę stronę, że bez PJ da się "osobiście" żyć - też! ;)
pzdr, Gotfryd
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: własnościowe prawo do lokalu w spadku - pomocy!
Widzisz Tomaszu, gdybys byl odpowiedzialny, to bys bzdur nie pisal. Co z tego ze trolujesz i smiecisz na grupie. Mamy tutaj klasyczny przypadek konfliktu kompetencji. Strone aktow darowizny byli kolejno : corka , a nastepnie niezyjacy ojciec. Mowienie o jakiejkolwiek odpowiedzialnosci notariusza, gdy relacja zdarzen jest prezentowana przez osobe trzecia, postronna, ktora nie uczestniczyla w zdarzeniach, sporzadzaniu aktu gleboko mnie dziwi. Dowodem sa przeciez opinie adwokatow, ktorzy nie chca sie podjac tej sprawy, a mieli co najmniej mozliwosc zapoznania sie z trescia aktow. Zatem podziwiam zdolnosc wypowiadania sie w sprawie wielu, gdy tresc aktow darowizny nie zostala ujawniona. Niestety zdolnosci czytania aktow notarialnych na odleglosc nie posiadam. A juz omawianie ewentualnej odpowiedzialnosci notariusza uwazam za nieporozumienie. Czy notariusz moze powstrzymac darczynce in spe przed dokonaniem darowizny tej samej nieruchomosci w formie aktu notarialnego, w 5 kolejnych kancelariach notarialnych ? To jedynie w Stanach istnieje dokument : Certificate of Title ktore okresla kto jest wlascicielem nieruchomosci typu dom prefabrykowany, samochod czy lodz. I w przypadku cesji, sprzedazy, darowizny, nowy wlasciciel jest wpisywany tak do aktu, jak i do rejestru. Ale bede wdzieczny za wyjasnienie, co formalnie uniemozliwia darczyncy przed zlozeniem oswiadczenia tej samej tresci u kilku notraiuszy po kolei ? Zatem to jednak darczynca odpowiada osoboscie za tresc oswiadczenia o darowiznie i tak jest w Niemczech, UE. To darczynca oswiadcza ze jest wlascicielem przedmiotu darowizny i ze przedmiot darowizny nie jest obciazony prawami osob trzecich. Jezeli Tomasz w swej madrosci twierdzi ze notariusz lub inna osoba moze i posiada zdolnosc do weryfikacji takiego oswiadczenia, to niech wskaze w jaki sposob takie oswiadczenie mozna zweryfikowac. Bede zobowiazany za wskazanie procedur. Bo rownie dobrze mozna zawrzec kilka umow sprzedazy tego samego samochodu i dlatego w swiecie demokratycznym przyjeto zalozenie, ze ten jest wlascicielem samochodu, kto posiada karte pojazdu, ktora jest wydawana w jednym egzemplarzu. Jacek Tomasz Śląski wrote:
...... (nastepnym razem moze bedzie na temat z naglowka)
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: czy należy się podatek od sprzedaży darowizny
czy należy się podatek od sprzedaży darowizny Podarowałem mieszkanie 94m swojej córce. Ona natomiast chce je sprzedać przed
upływem 5 lat i kupić inne mniejsze. Czy w tej sytuaji musi zapłacić urzędowi
skarbowemu podatek?
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Beniaczku.Jaki podatek po sprzedaży darowizny?
Beniaczku.Jaki podatek po sprzedaży darowizny? Po otrzymaniu darowizny mieszkania od rodziców będę chciała je sprzedać
orzed upływem 5 lat. Ile zapłacę w urzędzie skarbowym po sprzedaży? Wartość
mieszkania 168,150zł.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: darowizna mieszkań
Przyjmując, że mieszkanie stanowi majątek osobisty synowej możliwe
jest dokonanie między Paniami dwóch umów darowizny, ale jednej umowy
zamiany, mocą której Panie przeniosą na siebie wzajemnie posiadane
spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu z ewentualną dopłatą
różnicy wartości. Od różnicy wartości należny będzie 2% podatek od
czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i
darowizn, teściowa i synowa należą do I grupy podatkowej. W
przypadku darowizn, jeżeli obie Panie złożą oświadczenia że nie są
właścicielkami innych mieszkań i że będą zamieszkiwać w darowanych
lokalach przez okres co najmniej 5 lat nie będą płaciły podatku od
darowizn. Wysokość taksy notarialnej w przypadku umowy zamiany
uzależniona jest od wartości droższego spółdzielczego własnościowego
prawa do lokalu, w przypadku umowy darowizny – od wartości
darowanego prawa. Ponadto pobierane są opłaty za sporządzenie
wypisów – 7,32 zł za stronę oraz opłata sądowa za wpis w księdze
wieczystej, jeśli jest ona dla prawa do lokalu prowadzona -200 zł.
Do zawarcia zarówno umowy darowizny jak i zamiany potrzebne jest
zaświadczenie wydane przez spółdzielnię, podstawa nabycia
spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (np. wypis aktu
notarialnego-umowy sprzedaży, darowizny czy umowa przydziału) oraz
odpis księgi wieczystej, jeśli księga wieczysta jest dla tego prawa
prowadzona. Wszelkie wątpliwości proszę wyjaśnić bezpośrednio u
notariusza u którego chcecie Panie dokonać czynności. Być może po
przeanalizowaniu dokumentów zaproponuje Paniom jeszcze jakieś inne
rozwiązania.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: liczniki wody a rozliczenia
Wydaje mi się albo jest u was parę nieścisłości.
Jeżeli pomieszczenia cieplika (podejrzewam, że chodzi o pomieszczenie wymiennika
albo przyłącza cieplnego) stanowią własność WAM-u to:
1. muszą spełniać warunki samodzielności lokalu (w tym przypadku użytkowego)
a większość takich pomieszczeń z mojego doświadczenia nie spełnia takich
wymogów,
2. jeśli jest samodzielnym lokalem, to powinien mieć przypisany
udział w częściach wspólnych.
Jeśli tak to po co WAM przekazuje te pomieszczenia Wspólnocie i na jakich
zasadach?? przeniesienie własności może nastąpić tylko w drodze sprzedaży,
darowizny lub zamiany - oczywiście w formie aktu notarialnego.
Wtedy takie pomieszczenie (lokal) staje się częścią wspólną (własnością
wspólnoty) a więc należy również zmienić udziały w częścich wspólnych (też w
formie aktu notarialnego). Tylko po co???
Jeśli pomieszczenie to jest szczególnie atrakcyjne (znam przypadki adaptacji
pomieszczeń byłych kotłowni lokalnych i wymmiennikowni na lokale użytkowe) to
może być źródłem przychodów (pożytków dla wspólnoty). Ale tak jest rzadko.
Znacznie częściej pomieszczenia te są źródłem kolejnych kosztów.
W sprawie rozliczenia wody.
Jeśli już ustalicie kwestie własności (WAM utrzymuje, że pomieszczenia cieplika
stanowią jego własność) to śmiało możecie obciążyć takiego (każdego) właściciela
różnicą pomiędzy licznikiem głównym a sumą podliczników.
"Na zaś" radzę podjąć uchwałę w sprawie "Regulaminu rozliczania zimnej wody" -
wzorów w sieci jest mnóstwo.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: dziwny pozew o zapłatę
Wypis z księgi wieczystej, bo stwierdza fakt, że dana osoba (lub osoby) są
obecnie lub były w przeszłości właścicielami. Akt notarialny potwierdza jedynie
fakt samej transakcji kupna/sprzedaży/darowizny.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: z dzisiejszej prasy
z "RZ", przeczytajcie bardzo uważnie - chory kraj :
Kto odziedziczy albo otrzyma jako darowiznę dom lub mieszkanie, ma prawo do
ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn
Nie stanowi przeszkody to, że jest współwłaścicielem innego lokum albo
przysługuje mu prawo do niego wspólnie z małżonkiem.
Oczywiście może skorzystać z tej ulgi, jeśli spełnia warunki określone w art.
16 ustawy z 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. nr 142,
poz. 1514 ze zm.). Najważniejszy, choć i od niego są wyjątki, to pięcioletnie
zamieszkiwanie w otrzymanym lokum.
Według ust. 2 art. 16 ulga mieszkaniowa nie przysługuje m.in. osobom, które są
właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego
odrębną nieruchomość.
W odpowiedzi na pytanie "Rz" z 1 czerwca 2006 r. rzecznik prasowy ministra
sprawiedliwości potwierdził słuszność interpretacji warunku nieposiadania
własnego mieszkania lub domu, zawartej w piśmie Ministerstwa Finansów z 18
grudnia 1996 r. (sygn. PO 7-B-825222/3864/96). Wyjaśniono, że wyłączenie prawa
do ulgi nie dotyczy osób, które są współwłaścicielami mieszkań albo domów
mieszkalnych, w tym także w sytuacji gdy stanowią majątek wspólny małżonków.
Spadkobierca lub obdarowany, który jest właścicielem mieszkania albo domu
mieszkalnego, mógłby skorzystać z ulgi tylko w razie przeniesienia własności
(sprzedaży, darowizny) tego mieszkania na rzecz dzieci, wnuków, prawnuków albo
skarbu państwa lub gminy.
Podobne wyłączenie prawa do ulgi dotyczy osób, które dysponują spółdzielczym
lokatorskim prawem do mieszkania lub są właścicielami spółdzielczego
własnościowego prawa do mieszkania albo wynikającego z przydziału prawa do domu
jednorodzinnego lub mieszkania w małym domu mieszkalnym. Jednakże również one
mogą skorzystać z ulgi, jeśli przekażą swe prawa dzieciom, wnukom lub prawnukom
albo postawią lokum do dyspozycji spółdzielni w terminie 3 miesięcy od złożenia
zeznania podatkowego. Jeśli dziedziczący mieszkanie czy dom albo obdarowany nim
jest najemcą mieszkania czy domu, dla skorzystania z ulgi musi rozwiązać umowę
najmu i wprowadzić się do otrzymanego lokum.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: licytacja ruchomości
Po jednej stronie dowód rej, w którym figuruje X. Po drugiej umowa przenosząca
własność (sprzedaży, darowizny, etc.) z X na Y. Czyj jest samochód?
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: podatkowa księga przych. i rozch.
NIE-Tylko na fakturę VAT, pokwitowanie też. clevland napisał:
> Dowodem pozwalającym odliczyć od kosztów uzyskania przychodu zakupu mebli
> przy wynajmnie mieszkania jest faktura vat.
Clevland w tym zakresie NIE NA RACJI !!!
Miałby rację co do faktur VAT, jeżeli remontowałby swoje mieszkanie w ramach
tzw. "podatkowej ulgi remontowej", aby dokonać odliczeń od podatku - temat
powszechnie znany.
Kosztem podatkowy jest każdy (prawie każdy) koszt, którego poniesienie
warunkuje uzyskanie przychodu z najmu - to jest ogólna zasada podatkowa najmu.
Zakup mebli noże być dokonany na cokolwiek (również na fakturę VAT), jednak
dowód zakupu musi spełniać ogólne zasady dowodów księgowych (np. dotyczące
pokwitowań, rachunków, umów sprzedaży, darowizny, itp dowodów nabycia).Czyli
kto, komu co i kiedy. Najlepiej NIP i PESEL lub pieczątka firmy, itp., adres
zamieszkania, siedziby firmy, nazwa firmy itp.
> Trzeba jednak pamiętać aby zakup mebli był dokonany po podpisaniu umowy.
> Można to określić wpisując w umowie iż:
> została zawarta np. 1maja (2maja kupiliśmy meble) a obowiązuje od
> 1 czerwca (czuli faktycznego okresu zamieszkania lokatora).
Też błędnie z tym pamiętaniem.
Najlepiej, spisać umowę przedwstępną z przyszłym najemcą, który warunkuje
zawarcie umowy najmu tego lokalu, jeżeli wynajmujący wyposaży lokal w to, to i
tamto ... .
Wtedy wyposażamy w to co trzeba, nowe lub używane, co zaakceptuje przyszły
najemca i spisujemy umowę najmu na gołe mieszkanie za "czynsz" i drugą umowę
dzierżawy za "dzierżawę" za wyposażenie lokalu dane najemcy do używania w
związku z zamieszkiwaniem. Ot i wszystko.
Wiem, że właściciele robią to niekiedy inaczej, ja uważam, na podstawie
znanych mi umów najmu, że moja metyda jest lepsza i rozdziela czynsz od
dzierżawy, a przez to czynsz jest czynszem i taki czynsz jest niższy od
"łącznego czynszu". Mam spotkanie muszę kończyć.
Pozdrawiam
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Skarga pauliańska - co to oznacza???
W skrócie chodzi o to, że jeżeli dłużnik (w Waszym przypadku spółka, która jest
Wam winna te 40 tys.) dokona jakiejś czynności prawnej (np. sprzedaż, darowizna)
na skutek czego stanie się niewypłacalny i zrobi to z zamiarem pokrzywdzenia
wierzyciela (czyli Was), to mozecie domagać się, by sąd stwierdzil, ze czynnosc
ta (sprzedaz, darowizna) byla nieskuteczna (czyli tak jakby jej w ogole nie
bylo), albo nawet - w niektorych sytuacjach - moglibyscie domagac sie
zaspokojenia swojej wierzytelnosci od osoby trzeciej, ktora odniosla korzysc na
skutek tej czynnosci (sprzedazy, darowizny).
Dla zastosowania skargi paulianskiej spelnione musza byc nast. warunki:
1. Roszczenie wierzyciela musi być zaskarżalne przed sądem.
2. Niewypłacalność musi być spowodowana wyłącznie przez czynność prawną dłużnika.
3. Czynność prawna dłużnika musi być dokonana ze świadomością pokrzywdzenia
wierzyciela lub musi zaistnieć domniemanie działania ze świadomością
pokrzywdzenia wierzyciela.
4. Osoba trzecia musi poprzez to przysporzenie odnieść korzyść majątkową.
5. Osoba trzecia wiedziała o roszczeniach wierzyciela albo przy zachowaniu
należytej staranności mogła się dowiedzieć (chyba, że pozostawała z dłużnikiem w
bliskim stosunku albo uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie).
Jeśli to sąd (lub komornik) powiedzial, ze mozecie z paulianskiej skorzystac, to
mozna chyba zalozyc, ze warunki te sa spelnione (nie moge tego stwierdzic nie
znajac stanu faktycznego). Spolka bedaca Waszym dluznikiem musiala zatem dokonac
jakiejs czynnosci prawnej na rzecz osoby trzeciej przynoszaca jej korzysc
majatkowa, jednoczesnie ze swiadomoscia pokrzywdzenia Was jako dluznikow.
Przypomnijcie sobie, czy byla jakas taka czynnosc (np. sprzedaz czy darowizna o
ktorej pisalem), o stwierdzenie niewaznosci ktorej mozna bedzie zabiegać przed
sądem :)
To tyle, nie potrafię tego wyjaśnic juz bardziej przejrzyście, ani powiedzieć
więcej nie znając szczegółowo stanu faktycznego :)
Mam nadzieję, że to cos rozjaśni, ew. proponuję zwrócić się o profesjonalna poradę.
Powodzenia!
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: oszustwo czy nie?
Witam , dostalem taki mail przez form. kontaktowy allegro, to nowy uzytkownik ktory nie dokonal aktywacji kona co o ty myslicie? oszustwo? " DOBRYWIECZÓR. MAM NA IMIE Magda i wraz z koleżanką paulina przystąpiłyśmy do aukcji charytatywnych która ma na celu zebranie pieniędzy dla dzieci pochodzącej z 12 rodzinnej biednej rodziny mieszkającej w Bieszczadach miejscowość Bircza. Sezon letni się zaczął a my jak co roku zbieramy pieniądze dla tych dzieci jest ich 5 w skali wiekowej 6-12 lat, a za zebrane pieniądze + darowiznę i z kościoła dzieci wyjeżdżają co roku nad morze i inne miejsca za pieniądze zebrane e sprzedaży darowizny i ze zbiórek w kościele nie sa to wielkie sumy ale każdy daje ile może tzn. , konto zostało utworzone dla wszystkich którzy chcą pomóc ale ja i koleżanka przyłączyłyśmy się do zbiórki, dostałyśmy numer konta dla tej rodziny na który mają wpływać pieniążki i wsparła nas firma drukarska, która sprzedaje i drukuje plakaty, kalendarze, nadruki , koszulki itd., dostałyśmy śliczne duże kalendarze z naszym papieżem Rodakiem Janem Pawłem II i Benedyktem XVI na jednym zdjęciu razem jako jeden kalendarz , Mamy tylko 20 sztuk i cieszymy się z tego.] Wiem ze wyda ci się to dziwne, ale my robimy to co roku, przyłączamy się do zbiorek itd., ale tez zasięgamy sprzedaży nainternecie tyle ze to dopiero pierwszy raz na allegro, wprawdzie w tamtym roku koleżanka napisała 3 e maile do osób z allegro i owszem sprzedała kalendarze ale w tym roku chciałyśmy wszystkie sprzedać, ponieważ uwielbiamy pomagać innym, to takie coś wspaniałego poświęcać się dla osób ci bliskich których się nie zna ale czuje się wieź społeczną, to cel które upiększa nas ,dodaje sił i wrażeń, a każdy pomaga na tyle ile może. Jeszcze nigdy nie trafiło się nam aby ktoś odmówił ludzie rozumiał, że jeden drugiemu musi pomagać, i nawet najdrobniejszy gest jest ważny , wiec postanowiłyśmy i do pani <pana.i liczymy na zrozumienie i wsparcie tego co robimy oraz DOBRE SERCE!! CHCE ZAPROPONOWAC sprzedaż tak cudownego kalendarza na 2006 rok, nowy z Benedyktem XVI i Janem Pawłem II , cena jaka ustaliśmy wspólnie jest 20zł ale liczy że można więcej lub mniej bo to ważne ile tego sprzedamy i ile uzbieramy, WPLATA wyglądałaby tak ,mamy dwa warianty: -wplata bezpośrednia na konto specjalne przeznaczone na wpłaty wakacyjne dla tych dzieci , podajesz adres i my ci wysalamy kalendarz oraz skan dowodu wysyłki na e maila a ty wpłacasz bezpośrednio na konto - albo wysyłamy paczkę i opłaca pan <paniprzy odbiorze a pieniądze biegną bezpośrednio na konto tych dzieci Proszę o dokładne zrozumienie mojego e maila i prosimy o wsparcie , myślę ze warto , Kupując pamiątkowe rzeczy o Papieżu taki Kalendarz się przyda w każdym domu a nic nie tracisz a wiele zyskujesz każdy gest jest dobry!@!!! Proszę o odpowiedz Pozdrawiam Magda "
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Akt notarialny i opłaty.
Pomysl sobie o zyciu bez skaplikowanych przepisow. Pomysl o prostym zyciu w spolecznstwie, O podatku liniowym np 8% bez zwolnien i ulg, pomysl sobie o prostym kodeksie karnym i prostym systemie sadowniczym. pomysl sobie o sadach i wydziale ksiag wieczystych ktory weryfikuje dane kupujacego i sprzedajacego i tyle.
Wg mnie powstalo za duzo grup w spolecznstwie ktore jednym pociagnieciem piora moga przestac istniec.Wystarczy ze zmienia sie prawo lub przepis a ich wiedza staje sie niczym.Wlasnie oni staja sie pasozytami i to oni ustanawiaja sobie te trudne przepisy aby nikt inny nie ogarnal ich tajemnic. To oni codziennie okradaja spoleczenstwo tworzac fikcje wokol nas. Wystarczy jeda ustawa, jeden przepis a ich wiedza ktora skrzetnie kultywowana przez paredziesiat lat staje sie tylko wspomnieniem. Jesli jestes jednym z nich to znaczy ze nalezysz do pasozytow spoleczenstwa.
za przeproszeniem, ale pierdolisz jak polamany juz przerabialismy te proste systemy, gdzie wszystko jest jasne i klarowne, gdzie kazdy produkuje cos dla wspólnego dobra i bierze z tego dobra to co mu jest potrzebne. Niestety, ludzka natura jest taka, ze zawsze znajdzie sie ktos, kto uwaza, ze jest madrzejszy, lepszy i nalezy mu sie wiecej. Jak widac chociazby na przykladzie tej grupy dyskusyjnej, na jeden temat sa rózne opinie i kazdy uwaza, ze ma racje. To doprowadza do tego, ze potrzebne sa instytucje rozstrzygajace, z zalozenia madrzejsze i uczciwsze niz zwykly obywatel. Po h** na meczu pilki noznej jest sedzia, przeciez jest kilka tysiecy swiadków na trybunach i dwie jedenastki ekspertów od pilki kopanej. I skad ta debilna definicja zlodziejstwa: kazda profesja nie wnoszaca wartosci dodanej :-) Ja robie reklamy, nic materialnego nie produkuje, ba, moja usluga wplywa na zwiekszenie ceny towaru, wiec wg ciebie jestem zlodziejem??? To nie tak, nikt nikogo nie zmusza do korzystania z moich uslug. Poza tym cos ci sie pokrecilo z geneza instytucji notariusza, bardziej od wyreczania analfabetów (od tego byly kiedys biura pisania podan, nieobowiazkowe zreszta), sa to instytucje zaufania spolecznego. Komus w koncu trzeba zaufac, i notariusz swoja osoba potwierdza, ze pewne fakty (transakcje sprzedazy, darowizny, intercyzy i róznorakie inne umowy) mialy miejsce. I tyle :-) Dla przykladu: kupujesz mieszkanie. Wlasciciel mówi: "ja jestem wlascicielem tu jest papier" i pokazuje ci na kartce w kratke dwa zdania podpisane przez jakiegos pana Zdzisia i pana Zenka, i co? Placisz gosciowi kilkaset tysiecy on ci daje te kartke, podpisujecie umowe na drugiej takiej samej kartce i wsio? Gosc wychodzi a ty spisz spokojnie? Mysle, ze wolalbys raczej miec przed soba dokumenty z pieczecia notariusza :-) Taka kurde natura nasza ludzka :-)
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Akt notarialny i opłaty.
W Thu, 6 Dec 2007 23:08:11 +0100, "robert" <rob@studioonline.pl napisal: za przeproszeniem, ale pierdolisz jak polamany juz przerabialismy te proste systemy, gdzie wszystko jest jasne i klarowne, gdzie kazdy produkuje cos dla wspólnego dobra
nie mowilem o dobru wspolnym
i bierze z tego dobra to co mu jest potrzebne. Niestety, ludzka natura jest taka, ze zawsze znajdzie sie ktos, kto uwaza, ze jest madrzejszy, lepszy i nalezy mu sie wiecej. Jak widac chociazby na przykladzie tej grupy dyskusyjnej, na jeden temat sa rózne opinie i kazdy uwaza, ze ma racje. To doprowadza do tego, ze potrzebne sa instytucje rozstrzygajace, z zalozenia madrzejsze i uczciwsze niz zwykly obywatel.
zgadzam sie z toba po to jest sad a nie notariusz
Po h** na meczu pilki noznej jest sedzia,
znowu sad (sedzia) nie notariusz
przeciez jest kilka tysiecy swiadków na trybunach i dwie jedenastki ekspertów od pilki kopanej. I skad ta debilna definicja zlodziejstwa: kazda profesja nie wnoszaca wartosci dodanej :-)
to jest tylko sport zly przyklad - wartosc dodana rozrywka - taktyka systemy obrony ataku, rozne kombinacje, algorytmy jakbys siedzial w branzy to bys wiedzial ze naprawde spora grupa ludzi zyje z tego a najbardziej programisci.
Ja robie reklamy, nic materialnego nie produkuje, ba, moja usluga wplywa na zwiekszenie ceny towaru, wiec wg ciebie jestem zlodziejem???
Jesli robisz reklame czyli sztuke multimedialna - dajesz wartosc dodana - niesiesz kaganek oswiaty ktory pobudza umysly do myslenia oraz daje wene tworcza nie tylko dla ciebie ale tez dla gosci ktorzy tworza muzyke. No chyba ze tworzysz tak badziewiaste reklamy ze wypadasz z gry.
To nie tak, nikt nikogo nie zmusza do korzystania z moich uslug.
- usługa wartosc dodana - tworzysz cos z niczego no chyba ze przyklejasz plakaty ale przyklejasz je dla producenta, tegoz towaru czyli on ci placi bo produjue.
Poza tym cos ci sie pokrecilo z geneza instytucji notariusza, bardziej od wyreczania analfabetów (od tego byly kiedys biura pisania podan, nieobowiazkowe zreszta), sa to instytucje zaufania spolecznego. Komus w koncu trzeba zaufac,
Sady sa od potwierdzania nie notariusz. Notariusz idze do sadu aby dostac dane i przynosi je w zebach abys nie musial latac sam.
i notariusz swoja osoba potwierdza, ze pewne fakty (transakcje sprzedazy, darowizny, intercyzy i róznorakie inne umowy) mialy miejsce. I tyle :-)
Wlasnie potwierdza gdzie ?? ma w swojej szufladzie, nie, idzie do sadu.
Dla przykladu: kupujesz mieszkanie. Wlasciciel mówi: "ja jestem wlascicielem tu jest papier" i pokazuje ci na kartce w kratke dwa zdania podpisane przez jakiegos pana Zdzisia i pana Zenka, i co?
idziesz do sadu jak to zwykle bywa i patrzysz w KW czy niema dziwnych wpisów. Jesli nie rozumiesz KW pytasz sie na miejscu to ci wyjasniaja.
Placisz gosciowi kilkaset tysiecy
Nic nie placisz narazie on ci daje te kartke, podpisujecie umowe na drugiej takiej samej kartce i wsio?
idziecie do sadu pani wpisuje do hipoteki przeniesienie praw wlasnosci tymczasowej np na 60 dni Nastepnie sprzedajacy i kupujacy potwierdza przelew gotowki w sadzie. Przeniesienie praw wlasnosci uprawomocnia sie. I wsio Gosc wychodzi a ty spisz spokojnie?
Po potwierdzeniu spie spokojnie. Mysle, ze wolalbys raczej miec przed soba dokumenty z pieczecia notariusza :-)
Notariusz jest zbedny Taka kurde natura nasza ludzka :-)
Fakt, płacenie 2 posrednikom aby dotrzec do celu. Bo trzeba pamietac ze trzeba jeszcze zaplacic posrednikowi nieruchomosci jesli ktos znalazl ogloszenie w jakims zapyzialym biurze.
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Czy mozna sprzedac pietro domu ?
Użytkownik <kowalski_ja@poczta.onet.pl w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:60ec.00000000.3b67b@newsgate.onet.pl... Sprawa jest nastepująca: Razem z żoną mieszkamy w domu razem z jej rodziacami. Dom jest dwupiętrowy - my zajmujemy piętro, rodzice parter. Są osobne wejścia na parter i piętro. Wspólna łazienka i kuchnia(docelowo będą osobne). Pytanie: Czy jest jakiś sposób na formalne ustalenie(sprzedaż, darowizna, jakaś umowa, itd...) że my(ja i żona) jesteśmy właścicielami piętra? Chodzi o to że chcę być w 100% pewien, że kiedyś teściowie (teoretycznie)nie wyrzucą mnie z domu? Z drugiej strony teściowie chcą być pewni że my kiedyś nie odsprzedamy piętra domu komuś obcemu? Piętra jako takiego sprzedać sie nie da. Nie stanowi odrebnej nieruchomości. Widze przynajmniej dwa rozwiazania. Stram sie pisac nie prawniczo - moze koledzuy prawnicy nie dostaną zawału :) oczywiscie pomijam czy bedzie to sprzedarz czy darowizna :) zalezy czy masz dobra tesciową :) Darowizna niewątpliwie była by korzytsniejsza rowneiz podatkowao - I grupa podatkowa. W obu przypadkach czek was wizyta u notariusza. Możesz nabyc częśc nieruchomosci np. 50 % i w umowie zrobic podził fizyczny do uzywania. Nie jestęś włascicielem piętra ale włascicielem 50 % całości ( widzisz róznicę) i teraz w umoe i esprzedarz(darowizny) robicie podził fizyczny ty dostajesz jedno pietro tesciwie drugie. W umowie mosi byc zaznaczone,że nieruchomość wejdzie do majatku wspolnego ( zakładam ze macie wspolnośc ustawową z żona). W umowie mozna zastrzec prawo pierwokupu na rzecz teściow. Możesz rowniez zobowiazac sie umownei ,że nie sprzedasz nieruchomości pod rygorem np. kary pieniężnej o charkaterze gwarancyjnym ( coś nieco podobnego do kary umownej) 2. Nabedziesz odbreną własność lokalu. Nie mozna nabyć odenej własnosci piętra ! Choc w praktyce lokal bedzie sie pokrywał z piętrem . Pozostaje jednak tzew. częśc wspólna : rury kanalizacyjne, sciany nosne itp i dlatego nie mowi sie o nabyciu pietra tylko lokalu. Znów konieczna bedzie umowa naotarialna sprzedazy (darowizny) oraz umowa notarialna ustanowienia odrebnej własnosci lokalu. Konieczne bedzie rownież zaswiadczenie od starosty ze przedmiotowy lokal może stanowić - odręny lokal w rozumieniu ustawy . A zatem najpier powinienes pomysleć o odrębnym wejsciu , toalecie itp a potem występowac do starosty. (kiedyś rozpoartrywałem możliwośc ustanowienia "słuzebności " WC :))))) Do powstania odręnej własnosci lokalu konieczny bedzie równiez wpis w ksiedze wieczystej i wydzielenie nowej ksiegi dla lokalu. ( jezeli nieruchomość "podstawowa" nie ma ksiegi to w czasie robienia drugiego wejscia wystąp o założenie ksiegi) No i tym sposobem powstan dwa lokale. Bedziesz włascicielem odrębnej nieruchomości z odrębną księgą. Oczywiscie sama sformułowanie umów zalezy od majatkowego usroju małżeńskiego. Pozdrawiam Romek Bieda www.prawnik.net.pl
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
Temat: Należności za sprzedaż strychu
mieszkanie.i.wspolnota napisał:
(...)
Wspólnota, bez względu na to, jak ją
> definiujemy, może być właścicielem tego lokalu. A właściciel - czy jest nim
> ogół właścicieli lokali, czy odrębny podmiot-wspólnota - ma prawo zbycia
> (sprzedaży, darowizny) tego, co do niego należy, i nikt nie może tego prawa
> zakwestionować. Por. art.140 Kodeksu cywilnego.
Witam ponownie. Cieszę się, że znalazł Pan chwilę czasu aby odnieść się do
poruszanej bardzo ważnej dla wspólnot sprawy.
Wspólnota mieszkaniowa nie jest odrębnym podmiotem praw i obowiązków. Jest
tylko organizacją, która powstaje z mocy ustawy i jej głównym celem jest
UŁATWIENIE zarządzania nieruchomością wspólną. Ustawodawca nie wyposażył
wspólnotę w osobowość prawną.
Stąd nie jest ona PODMIOTEM praw i obowiązków. Wspólnota tylko DYSPONUJE
majątkiem właścicieli. Wspólnota może JEDYNIE otrzymywać pożytki z
nieruchomości wspólnej, które z reguły są przeznaczane na pokrywanie kosztów
zarządu nieruchomością wspólną.
Ustawodawca w czynnościach przekraczających zwykły zarząd zezwala wspólnocie na
dokonywanie TYLKO ( bez prawa zbycia) przebudowy nieruchomości wspólnej, np.
pralnię można przebudować na świetlicę, siłownię. Można również przebudować
pomieszczenia zsypowe. Wykonywanie przez wspólnotę takich przebudów nie zmienia
wysokości udziałów właścicieli w nieruchomości wspólnej.
Na podstawie uprawnień nadanych przez ustawodawcę, wspólnota mieszkaniowa może
również dokonać przebudowy części nieruchomości wspólnej (strychu) na lokal
mieszkalny lub użytkowy. Ustawa określa, że to na zarządzie dużej wspólnoty
ciąży obowiązek wykonywania czynności przekraczających zwykły zarząd (np.
przebudowy). Zarząd może tylko zlecić wykonanie tej czynności innej osobie (np.
administratorowi, wskazanemu właścicielowi lokalu). Każda osoba wykonująca
czynności w ramach przebudowy strychu może to wykonywać tylko w imieniu i na
rzecz wspólnoty. Wobec tego właściciel lokalu mieszkalnego nie może dokonywać
przebudowy nieruchomości wspólnej w imieniu własnym. Poza tym, strychu i samych
udziałów w nieruchomości wspólnej nie można zbyć.
Powstały lokal mieszkalny lub użytkowy w ramach przebudowy, na podstawie
zaświadczenia starosty staje się lokalem samodzielnym, a wszyscy właściciele
pozostałych lokali stają się współwłaścicielami nowej nieruchomości lokalowej.
Przy tym, należy dokonać zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej.
Współwłaściciele lub zarząd wspólnoty na podstawie pełnomocnictwa sporządzonego
w formie aktu notarialnego mogą dokonać zbycia nowo-wybudowanej nieruchomości
lokalowej na rzecz innej osoby. Zapłatę za lokal otrzymują współwłaściciele
proporcjonalnie do wysokości swoich udziałów w nieruchomości lokalowej.
Wobec tego, trzeba jasno powiedzieć, że ta ustawa nie jest najlepsza. Ustawa
nie ułatwia zarządzania nieruchomością wspólną i w pewnym sensie może
ograniczać a nawet zniweczyć „wiele ciekawych inicjatyw”.
Przekazując opinie o tej ustawie nie należy również zapominać o przekazywaniu
czytelnych informacji o jej stosowaniu.
Moim zdaniem, nie można doradzać wspólnotom, żeby księgowały należności które
należą do właścicieli lokali. Nie mogę powiedzieć, że w tej sprawie mam w
100% rację. Może są drobne w ustawie nieznane mi szczegóły przekreślające
słuszność mojego poglądu. Chciałbym nie mieć racji w tej kwestii, bo skutki
dla wielu osób mogą być uciążliwe.
Mam prośbę do Pana Witolda Kalinowskiego i do Pana Macieja Tertelisa aby tej
sprawy nie zostawić nie wyjaśnionej, a to leży w interesie wspólnot
mieszkaniowych. Proponuje zwrócić się do Pani Ewy Boczak-Kucharczyk i może do
innych osób z prośbą o wyrażenie poglądu w tej sprawie i przedstawienie tych
opinii w miesięczniku „Nieruchomości” i w Poradniku
„Mieszkanie i Wspólnota”.
Z poważaniem
SJ
Przeczytaj wszystkie wypowiedzi z tego tematu
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pljakub791.xlx.pl
Strona 1 z 2 • Wyszukano 79 rezultatw • 1, 2
|